Pilismarti Fels-bl s horgszata
Vzterlet elhelyezkedse:
Az bl mestersgesen, kavicsbnyszat kvetkeztben ltrehozott Duna-blzet, mely a Duna partjn az 1704,8 s az 1706,7 fkm-re prhuzamosan, a szobi rvhez s az erdszeti pihenhz vezet kt aszfaltozott t kztt terl el.
Terlete: 70 hektr
A vzterlet fekvse s infrastruktrja
A Duna-kanyar jobb parti oldaln, Pilismart kzsg hatrban fekszik, tellenben a Duna bal partjn lv Szobbal s Zebegnnyel. Maga az bl a Dunval prhuzamosan, a szobi rvhez s az erdszeti pihenhz vezet kt aszfaltozott kzt kztt terl el. Gpkocsival a 11-es orszgton rhet el, mgpedig dlkeleti vge a pilismarti templom kzelbl lefordulva, szaknyugati a szobi rvhez utal tblnl elfordulva.
Tvolsga Budapesttl 55 km, Esztergomtl 10 km. Hosszanti partjain dlton lehet kzlekedni. Az bl kzvetlen kzelben kt kemping tallhat dlkeleti irnyban. Az egyik kzvetlen mellette, a msik mintegy 500 mterre a zebegnyi tkel kishajjrat kiktjnl. Itt a fahzak mellett storban is lehet lakni. Esztergom s Visegrd kzelsge folytn ezek idegenforgalmi nevezetessgei is szerepet kaphatnak a csaldi horgsz-kirndulsokban, hiszen nemzeti mltunk trtnelmi emlkeinek megltogatsa kedvelt uticl. A Dunai bl fekvse s j megkzelthetsge miatt a kzeli Pest s Komrom-Esztergom megybl rkez horgszokon kvl a fvrosiak is szvesen ltogatjk.
A vzterlet ltrejtte, jellemzse, lhelyi adottsga
A Duna hajdani sllapotban a medre helyenknt a mostanitl eltren s szlesebben helyezkedett el. A szrazra kerlt kavicsteraszokat az vszzadok alatt termrteg takarta be. gy volt ez az bl terletn is, ahol a kavics kitermelst a hatvanas vekben kezdtk meg s annak klns lendletet adott a nagymarosi vzlpcs rendszer kiptsnek megkezdse nyersanyag forrsknt. A kitermelst kotrhajkkal vgeztk, amelyek rszre mintegy 300 mter szles bejratot alaktottak ki a Dunrl. Ma is ezen folyik a vzi kzlekeds s a teherszllts.
A vzterlet a Duna magyarorszgi szakaszn szinte egyedlll lhelyet kpvisel, mert a tbbi fvrosi bl, de akr a bajai sem nagysgra, sem jellegt tekintve nem hasonlthat hozz. Amint egy 1.900 mter hossz s tlagosan 370 mter szles blzet tlagos vzmlysge 4 m, de a kavicstermels termszetbl kifolylag helyenknt 5-8-10 mteres "kutak" is tallhatk benne. Az idkzben megteleped vizinvnyzet (hnr) az vsi s ivadk-megmaradsi feltteleket javtja. Vize lesen, szembetnen elvlasztdik a Duntl, halllomnyt tartsan ott l, valamint tmenetileg megjelen fajok jellemzik.
A halfaunnak lland tagjai a ponty, a keszegflk (elssorban a dvr- s a karikakeszeg, a vrsszrny keszeg, a bodorka), igen jelents a ragadoz llomny (a sll, a csuka, balin s a harcsa), mindig megtallhat az ezstkrsz s a legfontosabb takarmnyhal, a szlhajt ksz, illetve az utbbi vekben a gb.
Az bl teljes nyitottsga folytn a Duna vzllsnak s az idjrs vltozsa fggvnyben a halllomny egy rsze brmikor mozgsban lehet, megjelenhet a szilvaorr keszeg, a paduc, a jsz, a mrna, az amur, a fehr- s a pettyes busa. Az bl kedvez adottsgnl fogva tbb halfaj kedvelt vhelye, melyek kzl legjelentsebb a sll s a csuka vsa, szaporodsa. Az ivadk-megmarads felttelei a nylt viz Dunnl kedvezbbek.
Kedvez a vzminsgre, hogy az esetleg levonul vzszennyezs legfeljebb ersebb rads esetn hat az bl vzminsgre, de mr teltebb Duna-mederben ersebben hgulva.
A horgszati hasznosts trtnete s helyzete
A mestersges bl ltrehozst, kikotrst kveten hamar felfigyeltek a horgszok a jelents parti terletekkel rendelkez vzre. A terlet, mivel nem volt a Duna rsze, csak egy hajzst biztost nyiladkkal volt sszefggsben a folyval, gy az attl fggetlenl zemeltethet vzterlett vlt. Ezrt kezdemnyeztk a Komrom-Esztergom megyei horgsz-szervezetek s az orszgos szvetsg, hogy nll vzterletknt legyen regisztrlva. Ennek az nll vzterletnek halszati jogt kapta meg 1992-ben az orszgos szvetsg, mg a vz tnyleges halszati hasznostja a megyei szvetsg lett.
A horgszkezelsbe kerlst kveten megindultak a halastsok, melyek messze meghaladtk a krnyez folyszakasz teljes halastst. A horgszati rdeklds a j fekvs, a j s vltozatos halllomny, az llvz jelleg s a knny megkzelthetsg miatt folyamatosan ntt.
Az bl a horgszat mellett ms vzisportok, htvgi kirndulsok cljaiknt is egyre npszerbb lett. Ezltal jelents hatssal volt a kzvetlen mellette fekv Pilismart s a kzeli teleplsek turisztikai, idegenforgalmi ltogatottsgra. Az bl fel irnyul turisztikban mg ma is a csaldi horgszturizmus a jellemz, meghatroz. Ezt bizonytja, hogy az ide kiadott ves jegyek darabszmt meghaladja a napi terleti engedlyek szma. Az bl igen vltozatos halfaunjban, melyben csak idszakosan, s nem meghatrozan vannak jelen reofil, folyvizet kedvel fajok, elssorban a horgszatilag jelents rtket biztost fajok (ponty, sll, csuka, balin) a meghatrozak, s a msodrend haszonhalak kzl az llvizet kedvel keszegflk, krsz a jellemzek.
Az bl l kapcsolatban van - ha szk kapun keresztl is - a Dunval, ezrt is merlt fel a haljellsi igny annak tisztzsra, hogy az ide teleptett ktves vagy annl idsebb halfajok egyedei mennyire vlasztjk lland lhelyknek a vizet, illetve milyen arnyuk vndorol ki a folyra. A haljellsek, melyek kezdetben kopolty-krotlival, majd korszerbb csves haljelekkel folytatdtak, zmmel bebizonytottk, hogy a teleptett pontyllomny a nagy terlet blzetben jl rzi magt, megfelel lhelyet tall, s kis szzalkban vndorol el.
Az blben az elmlt vekben tbb rekord mret hal is horogra kerlt, mely tovbb nvelte a horgszok rdekldst. A rekordhalak ltalban olyan fajokbl szrmaznak, melyek llomnyt a hasznost szvetsg rendszeresen telepti.
A vzminsg alakulsa s a horgszok krnyezetvdelmi tevkenysge
Az bl vzminsgi adottsga j, vize ltalban kavicsrtegen t szrt vz, csak magasabb vzllsok kvetkeztben azonosul teljesen a Duna-vzzel. Ennek kvetkeztben a Duna ezen a szakaszon III-IV. osztlyba sorolt viznl nagysgrenddel jobb. A vzminsg megrzse a trsgben rdekeltek kzs gye, hogy az ideltogat turista rendszeresen vissza is trjen
A horgszrendben a hasznost nyomatkosan felhvja az itt horgszk figyelmt az bl viznek s krnyezetnek megvsra. Sajnos nincs knny dolga a hasznost horgszszervezetnek, mivel a vzterlet igen kedvelt a frdzk s egyb vzi sportot zk krben, ezrt a keletkezett hulladk s szemt egy jelents rsze ms vzhasznlktl szrmazik. A halszati hasznostra a szemt sszegyjtse s elszlltsa nagy terhet r, ezrt igyekezett az elmlt idszakban sszefogni a terletrt felels nkormnyzattal.
A horgszat szervezettsge
Az ide ltogatk s rendszeresen itt horgszk elssorban hrom trsgbl jnnek: Komrom-Esztergom megybl, a fvrosbl s Pest megybl, illetve Ngrd megybl, de igen sokan ennl tvolabbrl is felkeresik ezt a horgszvizet, a horgszatot sszektve egy Duna-kanyari kirndulssal. A 2000. vben a halszati haszonbrletre kirt plyzatot a Horgszegyesletek Komrom-Esztergom megyei Szvetsge, a Pilismarti nkormnyzattal s a Magyar Orszgos Horgsz Szvetsggel kzsen nyerte el tizent vre. A meghatroz hasznostst a megyei szvetsg vgzi s a hasznostssal kapcsolatosan idrl-idre egyeztet a msik kt szervezettel is. A korbban mg csak idszakosan s ritkn ltogatott vz mra kedvelt horgszvzz vlt, nem csak az ves engedllyel ideltogat, de a nvekv napijegyes horgszok krben is.
Megvsrolhat terleti engedlyek s raik 2005-ben
Felntt |
Ifjsgi |
ves |
heti |
napi |
ves |
heti |
napi |
3300 |
-- |
600 |
1000 |
-- |
200 |
Terleti engedlyek beszerezhetek:
Komrom-Esztergom Megyei Horgszegyesletek Szvetsge (Tatabnya II. Bnhidai ltp. 107. tel: 34-310-453)
Komromban a Nmeth horgszboltban (Komrom, Igmndi u. 16.)
Lbatlanon Olh Ferenc fotmtermben (Lbatlan, Rkczi u. 135/A)
Szobi Rv pilismarti llomsnak bfjben (Pilismart, Szobi rv u. 1.)
Duna-menti horgszegyesleteknl
Budapesten a Nagybudapesti Horgszok Egyeslete boltjaiban (Bp. XI., Lgymnyosi u. 14. s Bp. V., Vci u. 46.)
Peremvrosi Horgszok Egyesletnl (Budapest, XVIII., Baross G. u. 12.)
Kk Dunai Horgsz Egyesletnl (Budapest, III., Szentendrei u. 18.)
Tovbbi informci krhet:
Komrom-Esztergom Megyei Horgszegyesletek Szvetsge Tatabnya II. Bnhidai ltp. 107. Tel: 06-34-310-453
|